Piercingy do ucha

2172207.jpg Druhy piercingu do ucha

Piercingy do ucha představují populární formu osobního vyjádření a estetického zkrášlení. Při volbě piercingu do ucha se často rozhodujeme mezi dvěma hlavními kategoriemi:

1. Piercingy do měkké tkáně

2. Piercingy do chrupavky (cartilage)

Piercingy do měkké tkáně, jako je tradiční propíchnutí ušního lalůčku, jsou méně bolestivé a obvykle se rychleji hojí. Naproti tomu piercingy do chrupavky nabízejí rozsáhlejší škálu stylů a možností, avšak vyžadují delší dobu hojení a důraznější péči.

Tento článek poskytuje odborný přehled rozdílů mezi těmito typy piercingů, čímž vám pomůže při rozhodování o nejvhodnější volbě podle Vašich individuálních potřeb a preferencí.

Piercingy do měkké tkáně

Lobe

Lobe neboli lalůček je nejčastější místo pro piercing ucha.

Lobe je ideální pro první piercing, jelikož je nejméně bolestivý a propichuje se pouze měkká tkáň na rozdíl od cartridge piercingů (helix tragus...).

Může být umístěn v různých výškách např. second lobe, upper lobe, transverse lobe.

Pro piercing lalůčku se hodí jakákoliv ozdoba - kroužek, klasická náušnice, labreta, banánek, činka atd.

Velkým dilematem piercerů je otázka, zda vůbec používat nastřelovací pistole. Výhodou je minimální bolest, protože šperk se zostřeným koncem projede tkání snadno. Nevýhodou je však horší hojivost, snížená přesnost a obtížnější manipulace.

Oproti tomu použití jehly nabízí lepší kontrolu, přesnou symetrii vpichu a rychlejší hojivost.

Transverse lobe

Je jedinečný typ piercingu, který se provádí horizontálně přes ušní lalůček, na rozdíl od tradičního vertikálního piercingu lalůčku.

Správné umístění a úhel jsou klíčové pro estetický výsledek a pohodlí nositele. K provedení tohoto piercingu se obvykle používá dlouhá činka, která zajistí stabilitu a komfort.

Hojení může trvat déle než u klasického lalůčkového piercingu, obvykle 2 až 4 měsíce, vzhledem k delší dráze propíchnutí a větší tloušťce tkáně.

2172208.jpg Druhy piercingu do ucha

Piercingy do chrupavky (cartilage)

Helix

Helix se nachází ve vrchní části ucha.

Může být umístěn ve více výškách - např. high helix, double helix, triple helix.

Helix je nejvíce populárním cartilage piercingem hlavně díky tomu, že skvěle se kombinuje s dalšími piercingy a je zároveň považován za nejméně bolestivý ze všech piercingů procházejících chrupavkou.

Helix může být ozdoben širokou škálou šperků, jako jsou labrety, podkovy, kroužky nebo tyčinky.

Forward Helix

Forward Helix se nachází ve vrchní přední části boltce přímo nad tragusem.

Jako standardní helix může být umístěn ve více výškách - např. double forward helix, triple forward helix.

Na co je důležité myslet, je to, že tento piercing je o něco více bolestivý než standardní helix.

Může být ozdoben širokou škálou šperků, jako jsou labrety, podkovy, kroužky nebo tyčinky.

Flat helix

Flat Helix se nachází ve vrchní části ucha ve středu tlusté části chrupavky.

Na co je důležité myslet, je to, že tento piercing je více bolestivý než standardní helix.

Tento piercing se zdobí hlavně labretami.

Tragus

Tragus se nachází v malém výstupku chrupavky před zvukovodem ucha.

Piercing je velmi oblíbený nejen pro svůj estetický přínos, ale i pro možnost kombinování s dalšími piercingy na uchu, což umožňuje vytvářet zajímavé a stylové kombinace.

Při hojení tragusu se prvních pár týdnů vyvarujte používání sluchátek nebo špuntů do uší. Mohou totiž dráždit piercing a dokonce způsobit infekci.

Může být zdobený různými šperky, jako jsou labrety, podkovy, kroužky, tyčinky či banánky.

Anti-tragus

Anti-tragus je méně obvyklý typ piercingu, který se provádí na malém výstupku chrupavky naproti tragusu v oblasti vnitřního okraje ucha těsně nad ušním lalůčkem.

Tento piercing je ceněný pro svojí schopnost dodat uchu výrazný, ale stále elegantní vzhled.

Může být zdobený různými šperky, jako jsou labrety, podkovy, kroužky, tyčinky nebo banánky.

Daith

Daith se nachází v malé skladbě tkáně ve vnitřním uchu, konkrétně v oblasti nad zvukovodem, kde se chrupavka přehýbá.

Piercing je oblíbený nejen pro svou originalitu, ale také pro svou pověst, že může pomoci zmírnit migrény, i když vědecké důkazy pro toto tvrzení nejsou jednoznačné.

Při aplikaci šperku do piercingu daith se doporučuje aplikovat banánek. Banánek podporuje lepší hojení, protože se v čerstvé ráně méně pohybuje ve srovnání se segmentem či podkovou.

Tento piercing je vhodný pro různé typy šperků a může být zdoben kroužkem, podkovou, činkou či banánkem.

Conch

Conch se nachází ve střední části ucha.

Existuje více variant tohoto piercingu např. inner conch, double conch, vertical conch, tripple conch, outer conch, contra conch.

Piercing může být zdobený různými šperky, jako jsou labrety, podkovy nebo kroužky.

Orbital

Tento velice neobvyklý piercing se často zaměňuje za conch, ovšem orbital je od conche drasticky rozdílný. Zatímco conch prochází jednou dírkou, orbital prochází paralelně dvěma dírkami naráz.

Orbital je spíše podobný Industrialu, jelikož industrial také prochází dvěma dírkami naráz, ovšem ne paralelně. Výhoda orbitalu oproti industrialu je menší bolestivost a rychlejší hojení.

Věc, která dělá orbital jedinečným, je to, že existuje spoustu možností, kam na uchu orbital umístit např. v helixu, high helixu, lalůčku, conchi atd.

Orbital se nejčastěji zdobí segmenty, ale lze zdobit i labretami.

Při aplikaci piercingu se doporučuje nejprve do dírek aplikovat dvě labrety kvůli lepší hojivosti a až po zahojení vložit segment.

Snug

Snug se nachází ve vnitřní části chrupavky na výběžku ucha, snug je také často nazývaný jako anti-helix. Tento piercing je méně obvyklý, a to hlavně kvůli své náročnosti na umístění, údržbu a hojení.

Piercing snug se provádí propíchnutím tlusté části chrupavky. Snug se považuje za nejbolestivější piercing na uchu. Pro tento piercing je obzvlášť důležitá porada s piercerem, jelikož ne každému snug anatomicky vyhovuje, a dokonce se může stát, že tělo tento piercing vyloučí.

Esteticky piercing snug přitahuje velkou pozornost díky svému výraznému umístění a unikátnosti.

Často se zdobí šperky jako jsou kroužky nebo banánky.

Rook

Rook se nachází vertikálně v záhybu chrupavky, která odděluje vnitřní a vnější část ucha a sedí těsně nad Daithem, proto se Rook také nazývá „dvojče Daithu“.

Rook je dosti bolestivý hlavně z toho důvodu, že se při aplikaci vertikálně propichuje poměrně tlustá část chrupavky.

Piercing je ceněný pro svůj výrazný a unikátní vzhled, který nabízí možnost použití různých typů šperků, jako jsou kroužky, banánky, podkovy nebo činky.

Industrial

Industrial se nachází ve vrchní část ucha pod Helixem.

Při aplikaci se propichují současně dvě místa naproti sobě na značně tlusté části chrupavky a následně jsou spojena dlouhou činkou. Kvůli tomu je aplikace industrialu značně bolestivá. Pro tento piercing je obzvlášť důležitá porada s piercerem, jelikož ne každému Industrial anatomicky vyhovuje.

Nejčastější umístění je horizontální, ovšem industriál lze mít umístěn i vertikálně.

Tento piercing se obvykle zdobí industriálem, ale lze také nahradit řetízkovým industriálem.

2172209.jpg

Plug/ tunel

Plug/tunel se vkládá do ušního lalůčku.

Tunel má v sobě díru, takže je vidět skrz něj, zatímco Plug je vyplněný.

Plugy a tunely jsou oblíbené pro svou jedinečnost, možnost roztahování a schopnost vyjádřit individualitu. Jsou k dispozici v široké škále tvarů, velikostí a materiálů, což umožňuje nositelům vyjádřit svůj osobní styl. Mnoho lidí je upřednostňuje kvůli jejich výraznému vzhledu a schopnosti vyjádřit kreativitu.

Jak si vlastně z obyčejné dírky udělat tunel?

Pokud si plánujete roztáhnout dírku v uchu, je důležité postupovat opatrně a trpělivě, abyste minimalizovali riziko zranění a infekce. Zde je několik kroků, které byste měli dodržovat:

 1. Začněte s malým šperkem: Začněte s malým piercingem buď s tím který již máte, nebo si nechte propíchnout nový (1,6 mm – 2 mm) a nechte ho zcela zahojit. Je důležité, aby otvor byl úplně zahojen, než ho začnete roztahovat.

 2. Zvolte vhodný nástroj: Pro roztahování dírky můžete použít speciální roztahováky nebo závaží do uší.

 3. Dbejte na hygienu: Před zahájením procesu a po každém roztahování důkladně dezinfikujte ruce, šperk a ucho.

 4. Roztahujte po koupeli: Je dobré dírku roztahovat vždy po horké koupeli, kdy je tkáň měkká a mnohem poddajnější.

 5. Použijte mazivo: Aplikujte na roztahovák a na dírku v uchu dostatečné množství lubrikantu (lze použít i vazelínu, jelení lůj, či hydratační krém), aby se minimalizovalo tření a oděrky.

 6. Postupujte pomalu: Začněte s menším roztahovákem a postupně zvyšujte velikost. Postupujte pomalu a pozorně a vyvarujte se rychlému roztahování. Pomalý postup zabraňuje nechtěným zraněním, natržením tkáně, zjizvením či infekcím.

 7. Vyhněte se bolesti: Pokud cítíte nadměrnou bolest, přestaňte roztahovat a dejte svému uchu čas na zotavení. Nikdy neprovádějte násilné roztahování.

 8. Vložte tunel či plug: Jakmile dosáhnete požadované velikosti, nechte dírku zahojit a pak můžete vložit tunel či plug.

 9. Péče po roztahování: Po roztahování dírky pokračujte v pravidelné péči, včetně čištění a udržování čistoty, aby se minimalizovalo riziko infekce a zajistilo rychlé a bezproblémové hojení.

2172210.png 9. kroků jak si roztáhnout uši

Tabulka velikostí piercingů do ucha

2172211.png Velikosti jednotlivých piercingů

2172212.png Přehled rozměrů piercingů

*Velikosti piercingu jsou pouze orientační a mohou se individuálně lišit, v závislosti na velikosti, anatomii a tloušťce ucha.

Míra bolestivosti piercingů do ucha

2172213.png Míra bolestivosti jednotlivých piercingů

*Míra bolestivosti je pouze orientační a může se individuálně lišit.

Pokud zvažujete aplikaci jakéhokoliv piercingu, doporučujeme vždy využít služeb piercingového salonu a svěřit se do rukou kvalifikovaného piercera.

Veškerý obsah a obrázky tohoto článku mohou být použity pouze se souhlasem autora (marre.cz)! Odstraňování vodoznaků z obrázků je přísně zakázáno

2172207.jpg Druhy piercingu do ucha

Piercingy do ucha představují populární formu osobního vyjádření a estetického zkrášlení. Při volbě piercingu do ucha se často rozhodujeme mezi dvěma hlavními kategoriemi:

1. Piercingy do měkké tkáně

2. Piercingy do chrupavky (cartilage)

Piercingy do měkké tkáně, jako je tradiční propíchnutí ušního lalůčku, jsou méně bolestivé a obvykle se rychleji hojí. Naproti tomu piercingy do chrupavky nabízejí rozsáhlejší škálu stylů a možností, avšak vyžadují delší dobu hojení a důraznější péči.

Tento článek poskytuje odborný přehled rozdílů mezi těmito typy piercingů, čímž vám pomůže při rozhodování o nejvhodnější volbě podle Vašich individuálních potřeb a preferencí.

Piercingy do měkké tkáně

Lobe

Lobe neboli lalůček je nejčastější místo pro piercing ucha.

Lobe je ideální pro první piercing, jelikož je nejméně bolestivý a propichuje se pouze měkká tkáň na rozdíl od cartridge piercingů (helix tragus...).

Může být umístěn v různých výškách např. second lobe, upper lobe, transverse lobe.

Pro piercing lalůčku se hodí jakákoliv ozdoba - kroužek, klasická náušnice, labreta, banánek, činka atd.

Velkým dilematem piercerů je otázka, zda vůbec používat nastřelovací pistole. Výhodou je minimální bolest, protože šperk se zostřeným koncem projede tkání snadno. Nevýhodou je však horší hojivost, snížená přesnost a obtížnější manipulace.

Oproti tomu použití jehly nabízí lepší kontrolu, přesnou symetrii vpichu a rychlejší hojivost.

Transverse lobe

Je jedinečný typ piercingu, který se provádí horizontálně přes ušní lalůček, na rozdíl od tradičního vertikálního piercingu lalůčku.

Správné umístění a úhel jsou klíčové pro estetický výsledek a pohodlí nositele. K provedení tohoto piercingu se obvykle používá dlouhá činka, která zajistí stabilitu a komfort.

Hojení může trvat déle než u klasického lalůčkového piercingu, obvykle 2 až 4 měsíce, vzhledem k delší dráze propíchnutí a větší tloušťce tkáně.

2172208.jpg Druhy piercingu do ucha

Piercingy do chrupavky (cartilage)

Helix

Helix se nachází ve vrchní části ucha.

Může být umístěn ve více výškách - např. high helix, double helix, triple helix.

Helix je nejvíce populárním cartilage piercingem hlavně díky tomu, že skvěle se kombinuje s dalšími piercingy a je zároveň považován za nejméně bolestivý ze všech piercingů procházejících chrupavkou.

Helix může být ozdoben širokou škálou šperků, jako jsou labrety, podkovy, kroužky nebo tyčinky.

Forward Helix

Forward Helix se nachází ve vrchní přední části boltce přímo nad tragusem.

Jako standardní helix může být umístěn ve více výškách - např. double forward helix, triple forward helix.

Na co je důležité myslet, je to, že tento piercing je o něco více bolestivý než standardní helix.

Může být ozdoben širokou škálou šperků, jako jsou labrety, podkovy, kroužky nebo tyčinky.

Flat helix

Flat Helix se nachází ve vrchní části ucha ve středu tlusté části chrupavky.

Na co je důležité myslet, je to, že tento piercing je více bolestivý než standardní helix.

Tento piercing se zdobí hlavně labretami.

Tragus

Tragus se nachází v malém výstupku chrupavky před zvukovodem ucha.

Piercing je velmi oblíbený nejen pro svůj estetický přínos, ale i pro možnost kombinování s dalšími piercingy na uchu, což umožňuje vytvářet zajímavé a stylové kombinace.

Při hojení tragusu se prvních pár týdnů vyvarujte používání sluchátek nebo špuntů do uší. Mohou totiž dráždit piercing a dokonce způsobit infekci.

Může být zdobený různými šperky, jako jsou labrety, podkovy, kroužky, tyčinky či banánky.

Anti-tragus

Anti-tragus je méně obvyklý typ piercingu, který se provádí na malém výstupku chrupavky naproti tragusu v oblasti vnitřního okraje ucha těsně nad ušním lalůčkem.

Tento piercing je ceněný pro svojí schopnost dodat uchu výrazný, ale stále elegantní vzhled.

Může být zdobený různými šperky, jako jsou labrety, podkovy, kroužky, tyčinky nebo banánky.

Daith

Daith se nachází v malé skladbě tkáně ve vnitřním uchu, konkrétně v oblasti nad zvukovodem, kde se chrupavka přehýbá.

Piercing je oblíbený nejen pro svou originalitu, ale také pro svou pověst, že může pomoci zmírnit migrény, i když vědecké důkazy pro toto tvrzení nejsou jednoznačné.

Při aplikaci šperku do piercingu daith se doporučuje aplikovat banánek. Banánek podporuje lepší hojení, protože se v čerstvé ráně méně pohybuje ve srovnání se segmentem či podkovou.

Tento piercing je vhodný pro různé typy šperků a může být zdoben kroužkem, podkovou, činkou či banánkem.

Conch

Conch se nachází ve střední části ucha.

Existuje více variant tohoto piercingu např. inner conch, double conch, vertical conch, tripple conch, outer conch, contra conch.

Piercing může být zdobený různými šperky, jako jsou labrety, podkovy nebo kroužky.

Orbital

Tento velice neobvyklý piercing se často zaměňuje za conch, ovšem orbital je od conche drasticky rozdílný. Zatímco conch prochází jednou dírkou, orbital prochází paralelně dvěma dírkami naráz.

Orbital je spíše podobný Industrialu, jelikož industrial také prochází dvěma dírkami naráz, ovšem ne paralelně. Výhoda orbitalu oproti industrialu je menší bolestivost a rychlejší hojení.

Věc, která dělá orbital jedinečným, je to, že existuje spoustu možností, kam na uchu orbital umístit např. v helixu, high helixu, lalůčku, conchi atd.

Orbital se nejčastěji zdobí segmenty, ale lze zdobit i labretami.

Při aplikaci piercingu se doporučuje nejprve do dírek aplikovat dvě labrety kvůli lepší hojivosti a až po zahojení vložit segment.

Snug

Snug se nachází ve vnitřní části chrupavky na výběžku ucha, snug je také často nazývaný jako anti-helix. Tento piercing je méně obvyklý, a to hlavně kvůli své náročnosti na umístění, údržbu a hojení.

Piercing snug se provádí propíchnutím tlusté části chrupavky. Snug se považuje za nejbolestivější piercing na uchu. Pro tento piercing je obzvlášť důležitá porada s piercerem, jelikož ne každému snug anatomicky vyhovuje, a dokonce se může stát, že tělo tento piercing vyloučí.

Esteticky piercing snug přitahuje velkou pozornost díky svému výraznému umístění a unikátnosti.

Často se zdobí šperky jako jsou kroužky nebo banánky.

Rook

Rook se nachází vertikálně v záhybu chrupavky, která odděluje vnitřní a vnější část ucha a sedí těsně nad Daithem, proto se Rook také nazývá „dvojče Daithu“.

Rook je dosti bolestivý hlavně z toho důvodu, že se při aplikaci vertikálně propichuje poměrně tlustá část chrupavky.

Piercing je ceněný pro svůj výrazný a unikátní vzhled, který nabízí možnost použití různých typů šperků, jako jsou kroužky, banánky, podkovy nebo činky.

Industrial

Industrial se nachází ve vrchní část ucha pod Helixem.

Při aplikaci se propichují současně dvě místa naproti sobě na značně tlusté části chrupavky a následně jsou spojena dlouhou činkou. Kvůli tomu je aplikace industrialu značně bolestivá. Pro tento piercing je obzvlášť důležitá porada s piercerem, jelikož ne každému Industrial anatomicky vyhovuje.

Nejčastější umístění je horizontální, ovšem industriál lze mít umístěn i vertikálně.

Tento piercing se obvykle zdobí industriálem, ale lze také nahradit řetízkovým industriálem.

2172209.jpg

Plug/ tunel

Plug/tunel se vkládá do ušního lalůčku.

Tunel má v sobě díru, takže je vidět skrz něj, zatímco Plug je vyplněný.

Plugy a tunely jsou oblíbené pro svou jedinečnost, možnost roztahování a schopnost vyjádřit individualitu. Jsou k dispozici v široké škále tvarů, velikostí a materiálů, což umožňuje nositelům vyjádřit svůj osobní styl. Mnoho lidí je upřednostňuje kvůli jejich výraznému vzhledu a schopnosti vyjádřit kreativitu.

Jak si vlastně z obyčejné dírky udělat tunel?

Pokud si plánujete roztáhnout dírku v uchu, je důležité postupovat opatrně a trpělivě, abyste minimalizovali riziko zranění a infekce. Zde je několik kroků, které byste měli dodržovat:

 1. Začněte s malým šperkem: Začněte s malým piercingem buď s tím který již máte, nebo si nechte propíchnout nový (1,6 mm – 2 mm) a nechte ho zcela zahojit. Je důležité, aby otvor byl úplně zahojen, než ho začnete roztahovat.

 2. Zvolte vhodný nástroj: Pro roztahování dírky můžete použít speciální roztahováky nebo závaží do uší.

 3. Dbejte na hygienu: Před zahájením procesu a po každém roztahování důkladně dezinfikujte ruce, šperk a ucho.

 4. Roztahujte po koupeli: Je dobré dírku roztahovat vždy po horké koupeli, kdy je tkáň měkká a mnohem poddajnější.

 5. Použijte mazivo: Aplikujte na roztahovák a na dírku v uchu dostatečné množství lubrikantu (lze použít i vazelínu, jelení lůj, či hydratační krém), aby se minimalizovalo tření a oděrky.

 6. Postupujte pomalu: Začněte s menším roztahovákem a postupně zvyšujte velikost. Postupujte pomalu a pozorně a vyvarujte se rychlému roztahování. Pomalý postup zabraňuje nechtěným zraněním, natržením tkáně, zjizvením či infekcím.

 7. Vyhněte se bolesti: Pokud cítíte nadměrnou bolest, přestaňte roztahovat a dejte svému uchu čas na zotavení. Nikdy neprovádějte násilné roztahování.

 8. Vložte tunel či plug: Jakmile dosáhnete požadované velikosti, nechte dírku zahojit a pak můžete vložit tunel či plug.

 9. Péče po roztahování: Po roztahování dírky pokračujte v pravidelné péči, včetně čištění a udržování čistoty, aby se minimalizovalo riziko infekce a zajistilo rychlé a bezproblémové hojení.

2172210.png 9. kroků jak si roztáhnout uši

Tabulka velikostí piercingů do ucha

2172211.png Velikosti jednotlivých piercingů

2172212.png Přehled rozměrů piercingů

*Velikosti piercingu jsou pouze orientační a mohou se individuálně lišit, v závislosti na velikosti, anatomii a tloušťce ucha.

Míra bolestivosti piercingů do ucha

2172213.png Míra bolestivosti jednotlivých piercingů

*Míra bolestivosti je pouze orientační a může se individuálně lišit.

Pokud zvažujete aplikaci jakéhokoliv piercingu, doporučujeme vždy využít služeb piercingového salonu a svěřit se do rukou kvalifikovaného piercera.

Veškerý obsah a obrázky tohoto článku mohou být použity pouze se souhlasem autora (marre.cz)! Odstraňování vodoznaků z obrázků je přísně zakázáno

Používáme cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost.

Nastavení cookies

Používáme cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost.